TheFitExpo Los Angeles Schedules

SATURDAY SUNDAY

CLICK HERE TO VIEW FLOOR PLAN AND EXHIBITOR LISTINGS
Guests & sessions are subject to change. Active classes require participants to sign a waiver of liability to attend.

 

BOOTH GUESTS (in alphabetical order)
Guests are subject to change.


SPONSOR GUESTS

REIGN TOTAL BODY FUEL BOOTH #813
Athletes & Influencers: Marciela C., Josh Manoi, Jennifer Munoz, Paul James, Scott Mathison, Toa Hogan, Nestor Sanchez & Vinny Venegas


ARMS RACE NUTRITION BOOTH #1349
Julian Smith, Zach Andrews & Sam Sweeney

ATHLETE BOOTH #1249
Regan Grimes, IFBB Pro and RISING Superstar of BB
Whitney Jones, 3X Ms. Fitness Olympia

BIG WAVES BOOTH # 1148
Brandon Hendrickson, 3x MP Mr. Olympia/’16 Arnold

BOLERO BOOTH #1100
Alida Hartwell, US Navy Vet &, ACE Certified PT

BRAD BOSE BOOTH #1144
Celebrity Trainer and cofounder of BDX, Bose Downey X=Change

BRAD CASTLEBERRY BOOTH # 650
Brad Castleberry, Bodybuilder, Master Online Coach

CHEF ANDRE RUSH BOOTH #538
Chef Andre Rush, Celebrity Chef, Veteran, Author & Much, Much more!

CBDfx BOOTH #511
Robert Wilmont, NDO Champ (Saturday)
Kaleigh Gilchrist, 2X Olympic Gold Medalist, USA Water Polo, Pro Surfer

CUTLER ATHLETICS BOOTH #549
Jay Cutler, 4X Mr. Olympia Champion (Sun)

DANA LINN BAILEY & ROB BAILEY BOOTH #649
Dana Linn Bailey, 1st Women’s Physique Pro NPC/IFBB
Rob Bailey, Bodybuilder, Photographer & Clothing Brand Founder

DANNY HESTER BOOTH #1244
Danny Hester, 1st Mr. Olympia Classic Physique Champion

DAS LABS/BUCKED UP BOOTH #711
Tori Vasbinder, Personal Trainer
Jarrett Stodghill, SM Influencer

DON-A-MATRIX BOOTH #1043
Superstar Fitness Trainer, Creator of Donamatrix Methodology

DRUM-LATÉ & FLEX STICKS
Tami Pedigree, CPT & Motivation Coach

EATCLEANER BOOTH #639, #738
Chef Mareya

FIT TV NETWORK BOOTH #748
SIGN UP FOR SATURDAY’S BABES & BICEPS COMPETITION!
Fitness Influencers:David Christopher, Charlie Marshall , Solene Velvet, Kendall Etchison & Truly Boy JoJo

FOREMAN BOOTH #643
Entrepreneurs George MONK Foreman, III (Sun) and George BIGWHEEL Foreman, IV (Sun)

GRANITE SUPPLEMENTS BOOTH #635
Sophie Arvebrink, Fitness Model, Bodybuilder & Personal Trainer
Carmen Bieri, Fitness Model & Online Fitness Coach
Michelle Bieri, Fitness Online Coach
Juliana Silva, Online Fitness Coach
Missy Truscott, Ms. Fitness Olympia, 2X Arnold Champ

GROOV3 BOOTH #1043
Mychele, Fitness Professional, Pilates Instructor

GROUP TRAINING ZONE MEET & GREETS BOOTH #932
Appearances by fitness athletes & influencers–Billy Blanks, Simon Carter Dance Fever 3, Kymberlee Raya, Natalie Ruckauf, Wil-son Williams, Tier Elera. Nicole Steen, Chris Shelton, Terry & Tina Shorter, Quian Callis, Abraham Hernandez & Terry Shorter on Saturday (courtesy of YogiFit)

GROWN STRONG BOOTH #741
Rasmus Anderson, Retired Pro CrossFit Athlete

HANNAH EDEN FITNESS BOOTH #1033
Hannah Eden & Paul Barreto

HEALTHY EATING PAVILION AREA “H”

Saturday

10:45 am Chef Mareya Cooking Demo
11:45 pm Dani Taylor, Vegan Strong Cooking Demo
12:15 & 3:15 pm Chef Andre Rush Cooking Demo & Special Book Signing
2:30 pm Chef Mareya & George BIGWHEEL Foreman, IV Cooking Demo
4:00 pm Giacomo Marchese, Vegan Strong Cooking Demo

Sunday

11:00 am Korin Sutton, Vegan Strong Cooking Demo
11:30 am Chef Mareya Cooking Demo
12:30 & 3:15 pm Team Andre Rush Cooking Demo
1:00 pm Hannah Eden Cooking Demo
1:45 pm Chef Mareya with RI.P.P.E.D., Fit Factory Terry & Tina Shorter
2:30 pm Giacomo Marchese, Vegan Strong Cooking Demo

HEALTHY PET PAVILION AREA “N”

Canine Stars Stunt Team Performances
“This the best animal act I have ever seen on this show by far.” Howie Mandel, America’s Got Talent
Saturday 12:00 pm, 2:00 pm & 4:00 pm
Sunday 11:30 am, 1:30 pm & 3:30 pm

INNOVATIVE SPORTS NUTRITION (INNOSUPPS) BOOTH #848
Simeon Panda

IRONSANCTUARY BOOTH #1348
Kevin Clevenger and Nathan ‘ItsNate’ Freihofer

IRREGULAR STRENGTH BOOTH #950
Julius Maddox, American Pro Powerlifter, 4X World Champion &
Current All Time World record Holder in Raw Bench Press

KALI MUSCLE BOOTH #642
Kali Muscle, YouTube Sensation & Hardcore Bodybuilder

MUTANT BOOTH #831
Shawn Ray, Hall of Famer Bodybuilder
Shelby Guillaume, IFBB CPA Figure
Dusty Hanshaw, IFBB Pro
Ron Partlow, IFBB Pro

NLA for HER BOOTH #907
Ashley King, Online Trainer, Motivator & Fitness Model

PHIL HEATH BOOTH #1248
Phil Heath, 7X Mr. Olympia Champion

PROGEAR APPAREL BOOTH #449
Sarah Backman, 8X World Arm Wrestling Champion

RAWGEAR BOOTH#1149
Bradley Martyn, Online Trainer, Podcaster & Influencer

SEMINAR STAGE AREA “A”

Saturday

11:30 am USPA Powerlifting Coaches/Athletes: Rick Simmons, Lord Elliott, Ciarra Cho & Kyle Young
12:15 pm Julian Smith & Sam Sweeney (courtesy of ARN)
1:30 pm Dana Linn Bailey & Rob Bailey
2:00 pm Danny Hester, The Fundamentals of Classic Posing
2:30 pm Bodybuilding Legends–Shawn Ray with John Balik, Aaron Baker, Samir Bannout, John Brown, Mike Christina, Jean Pierre Fux and Phil Williams
3:15 pm Top Celebrity Trainers—ETT, Brad Bose, Corey Calliet, Erin Oprea & Aaron Williamson
4:00 pm Fitness Influencers—Connor Murphy, Kevin Clevenger, Nathan “ItsNate” Friehofer, Bret Maverick, Charlotte Taundry & Sarah Hutchinson plus The Vision Twins

Sunday

11:45 am Fitness Influencers—Connor Murphy, Kevin Clevenger, Ashley King, Lita Lewis, Charlotte Taundry & Sarah Hutchinson plus The Vision Twins
1:00 pm Top Celebrity Trainers—Eric Bassett, Brad Bose, Donamatrix, Erin Oprea & Aaron Williamson
2:00 pm Danny Hester, The Fundamentals of Classic Posing
2:30 pm Bodybuilding RISING Stars–Shawn Ray with Breon Ansley, Logan Franklin, Regan Grimes, Brandon Hendrickson & Whitney Jones
3:45 pm Powerlifting Coaches/Athletes: Rick Simmons, Hikaru Komiyama, Kyle Young & Keith Valeros.

SQUAT WEDGIEZ BOOTH #838
Eric Rokisky, Health Fitness Coach

STRENGTH CARTEL BOOTH #1301
Big Boy, Powerlifter and Viral Video Sensation

STRENGTH PROJECT BODYWEIGHT PERFORMANCES COMPETITION STAGE AREA “Q”

Saturday 12:15 pm, 1:30 pm & 4:00 pm
Sunday 12:30 pm, 1:45 pm & 3:00 pm
Super Athletes: Arash Baboo, Enrique Bribiesca, Andrew Hoskins, Gabriel Padilla, Dru Peebles, Jonas Rullier & Quinlan Young

STRONG NATION BOOTH #1032
Krista Jacobs, Master Trainer

SWEET SWEAT/SPORTS RESEARCH BOOTH #615
Brian Ortega, MMA Fighter (Saturday 1-3 pm)
Eric Bassett, EB30X, Fitness Innovator

THICK ATHLETICS BOOTH #832
Lita Lewis, Fitness Influencer, Motivator & Athlete

TONY JEFFRIES BOXING FITNESS CONNECT AREA “O”
Tony Jeffries, 2008 Olympic Bronze Medalist, Undefeated pro Boxer-7X National Champion
Glenn Holmes, Boxing-Fitness Coaching (Mittwork)

THE TRAINING HALL BOOTH #560
Odd Haugen & Strongman Athletes

ULTIMATE ATHLETE BOOT CAMP AREA “B”

Michael Myers
D’Juan Woods

USA PICKELBALL AREA “E”
Pickleball play and exhibitions all day! Sign-up for your chance to learn and practice at mini- clinics time TBD

Watch and Meet in PERSON many Pickleball Pro’s such as Gabriel Joseph (Electrum Pickleball), Matt Chou (TeamARMOUR player) and Hunter Montgomer and Joey But from The Pickleball Exchange.

Exhibition game is on Saturday afternoon, time is tentative 2:00 pm-5:00 pm. Guest Star Matt “Pickleball Mcnasty” Manasse, Pickleball Coach to the Stars™ on SATURDAY

VENICEBEACH BALL HOOPBUS LA AREA “D1”
Nick Ansom, Founder with Pro Dunkers—Chris Staples, Anthony Hamilton, Quan aka Trainwithquan & Elvin Rodriguez

VEGAN STRONG BOOTH #735
Vegan Bodybuilders—
Robert Cheeke, Giacomo Marchese, Korin Sutton & Dani Taylor

VISION TWINS BOOTH #1041
Angelo & Kalvin Sanders “Ending Obesity Around the World!”

WCO BATTLE OF THE BARS AREA “M”
Stop by to meet athletes, Starr Hawkins, Cyrus “Starboy” Marinay, , Austin “Dotty” Dotson, Warren Li, Taylor “Littletfitness” Mei and Dar “Fit Flash” Thompson

ZUMBA® BOOTH #933
Eliza Stone, Educational Specialist (ZES)

OUR SPONSORS: